Regulace českého realitního trhu

Nedávné případy zpronevěry v kauzách Century 21 či Prolux zaměřily opětovně pozornost veřejnosti na dosud neexistující regulaci českého realitního trhu. Pomoci by měla nová legislativa připravená za pomoci Asociace realitních kanceláří ČR, kterou v současnosti posuzuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Jako nevhodnější pro ČR se jeví varianta vycházející ze zkušeností například ve Švýcarsku, Rakousku, Norsku, Francii nebo Belgii. Pro podnikatele na realitním trhu to především znamená :

  • vznik registru podnikatelů působících v realitním oboru. Jedna z variant původní studie počítala se změnou živnosti z volné na vázanou. To by ale vyžadovalo změnu živnostenského zákona, proto se výbor přiklání k registru, který vykoná obdobnou funkci. Zápis do registru bude z hlediska kvalifikace podmíněn :
    • vzděláním ( VŠ ekonomického, právního nebo stavebního směru případně maturitou a roční praxí )
    • nebo získáním dílčí kvalifikace pro činnost samostatného obchodníka s realitami
  • úprava nakládání s finančními prostředky klienta – stanovuje, že pokud realitní kancelář přijímá peníze do úschovy od klienta a místo bankovní, advokátní či notářské úschovy používá vlastní účty, je povinna tyto účty vést odděleně od běžných provozních prostředků společnosti. Studie zároveň počítá s úpravou insolvenčního zákona. Finanční prostředky, vedené na oddělených účtech a doložené smluvními dokumenty ( rezervační, zprostředkovatelské či kupní smlouvy ), nemohou být zahrnuty do majetkové podstaty společnosti, a tedy by se neměly stát předmětem insolvenčního řízení
  • zákonné pojištění profesní odpovědnosti za škodu – podobně jako u pojišťovacích agentů nebo daňových poradců vznikne povinnost realitních makléřů uzavřít pojištění profesní odpovědnosti. To se bude vztahovat jak na realitní kancelář, tak na práci jednotlivců

Legislativní úprava podnikání na českém realitním trhu je podle výkonného ředitele společnosti RE/MAX Hanuše Němečka nezbytná. Aktivity, jejichž roční hodnota ( v podobě marží za prodeje či pronájmy ) přesahuje v České republice pět miliard korun, nejsou v současnosti nijak zásadně regulovány.

A co dodat na závěr ? Třikrát sláva !

 

 

5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto webové stránky jsou momentálně v přestavbě. Řada funkcí je nedostupná nebo jen v testovacím režimu.


Omlouváme se za možné potíže a děkujeme za pochopení