Přeskočit na obsah

Regulace českého realitního trhu

Nedávné případy zpronevěry v kauzách Century 21 či Prolux zaměřily opětovně pozornost veřejnosti na dosud neexistující regulaci českého realitního trhu. Pomoci by měla nová legislativa připravená za pomoci Asociace realitních kanceláří ČR, kterou v současnosti posuzuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Jako nevhodnější pro ČR se jeví varianta vycházející ze zkušeností například ve Švýcarsku, Rakousku, Norsku, Francii nebo Belgii. Pro podnikatele na realitním trhu to především znamená :

  • vznik registru podnikatelů působících v realitním oboru. Jedna z variant původní studie počítala se změnou živnosti z volné na vázanou. To by ale vyžadovalo změnu živnostenského zákona, proto se výbor přiklání k registru, který vykoná obdobnou funkci. Zápis do registru bude z hlediska kvalifikace podmíněn :
    • vzděláním ( VŠ ekonomického, právního nebo stavebního směru případně maturitou a roční praxí )
    • nebo získáním dílčí kvalifikace pro činnost samostatného obchodníka s realitami
  • úprava nakládání s finančními prostředky klienta – stanovuje, že pokud realitní kancelář přijímá peníze do úschovy od klienta a místo bankovní, advokátní či notářské úschovy používá vlastní účty, je povinna tyto účty vést odděleně od běžných provozních prostředků společnosti. Studie zároveň počítá s úpravou insolvenčního zákona. Finanční prostředky, vedené na oddělených účtech a doložené smluvními dokumenty ( rezervační, zprostředkovatelské či kupní smlouvy ), nemohou být zahrnuty do majetkové podstaty společnosti, a tedy by se neměly stát předmětem insolvenčního řízení
  • zákonné pojištění profesní odpovědnosti za škodu – podobně jako u pojišťovacích agentů nebo daňových poradců vznikne povinnost realitních makléřů uzavřít pojištění profesní odpovědnosti. To se bude vztahovat jak na realitní kancelář, tak na práci jednotlivců

Legislativní úprava podnikání na českém realitním trhu je podle výkonného ředitele společnosti RE/MAX Hanuše Němečka nezbytná. Aktivity, jejichž roční hodnota ( v podobě marží za prodeje či pronájmy ) přesahuje v České republice pět miliard korun, nejsou v současnosti nijak zásadně regulovány.

A co dodat na závěr ? Třikrát sláva !

 

 

5 komentářů na “Regulace českého realitního trhu”

  1. Jaká sláva? Všechno, co je uváděno v tomto příspěvku, tak by nijak nezamezilo zpronevěře, ke které došlo v Reality 21 Century 21, kdy 50 klientů bylo okradeno – škoda je přes 50 milionů. Já jsem jedna z nich – dům mi prodali za 3,5 mil a nedostala jsem za něj ani korunu. Peníze byly v advokátní úschově, advokát i realitka jsou pojištěni, makléřka byla celkem profesionální. Přesto advokát v klidu vše ukradl, jeho pojištění se na zpronevěru nevztahuje. A realitka za advokáta prý neodpovídá, protože to je samostatný subjekt. Čili všichni jsou pojištěni, ale poškozený klient nedostane od nikoho nic. Asi je zbytečné uvádět, že zloděj advokát Vlasák, který sedí ve vazbě, nic nemá. Jen diplom z právnické fakulty v Plzni.
    Realitka, u které se to stalo, patří mezi velké. Dokonce její jednatel Petr Kouba sedí v dozorčí radě realitní komory – dozoruje realitní trh, přestože jeho realitka způsobila co do rozsahu největší okradení klientů. A tento pán podniká dál!!!!!!!!!!!!!
    Čili o jaké reagulaci to mluvíte? Ta možná pomůže na malé podvůdky a drobnou neschopnost. Ale skutečný problém to nevyřeší – ten je totiž v tom, že bezpečně prodat nemovitost nelze. A že realitní kanceláře neručí za to, že prodávající dostane za nemovitost peníze. Za drahou provizi prodávají jen iluzi – vše ve skutečnosti záleží na štěstí.

    1. Dobrý den,
      sláva proto, že každý pozitivní krok na realitním trhu, je krok kupředu.
      Možná by to nezamezilo zpronevěře v Century21, ale zamezilo by to mnohým podvodníkům, kteří vydělávají na ostatních důvěřivých a těch případů a peněz je mnohem více než v této medializované kauze. To mi věřte, potkávám se s takovými makléři či zklamanými klienty každý den, proto je potřeba změny a já sem za každou změnu k lepšímu ráda. Nikdy bohužel nezabráníte 100 % podvodům, český národ je velmi vynalézavý a vždy si najde skulinku.
      Samozřejmě těchto změn a regulací by náš trh potřeboval více a nejen v realitním trhu. Zde vidím na vině hlavně advokátní komoru, stát … Proč není zajištěna zpronevěra? Neměl by se stát zamyslet nad tím jak zabezpečit peníze svých občanů? To není vůbec věc realitní kanceláře, vždyť do advokátní úschovy ukládají i samoprodejci! Druhá věc je, že samozřejmě kvalitní RK si musí sakra pohlídat , aby spolupracovala s tou nejlepší advokátní kanceláří, a aby peníze jejich klientů byly maximálně zajištěny, vždy jde o jejich práci, na které si zakládají. My v RE/MAXu máme úschovy zajištěny takto – http://www.remax-czech.cz/podminky-bezpecnosti-uschovy-peneznich-prostredku
      Třetí věc, kde vidím, že se stala chyba je práce makléřky. Vy píšete, že byla profesionální, ale jak je tedy možné, že nezačala hned jednat, když peníze nebyly vyplaceny po zapsání v katastru? Jak je možné, že to postihlo přes 50 klientů. Vždyť pokud by nebyly vyplaceny peníze mému klientovi, hned mobilizuji všechny strany.
      Strašně mě mrzí co se stalo Vám i dalším klientům. A ještě více mě to utvrzuje, dělat práci s co největším zapálením, abych pomohla a poradila co nejvíce klientům a již se nestávaly takové obrovské podvody (které se , ale bohužel stávají ve všech odvětvích). Od toho by však měl fungovat stát, aby se snažil co nejvíce regulovat a těmto podvodům zabraňovat, a ne ještě zloděje pouštět na svobodu!!! Proto alespoň každou změnu k lepšímu vítám a věřím, že bude lépe. A proto ta sláva.

      1. Makléřka byla vycvičená volavka- přivést peníze (tedy nás) k podvodníkovi. A pracovala se zapálením – to se jí musí nechat. A proč nezasáhla? Protože když byla nemovitost převedena, tak už jejich povedený advokát Vlasák seděl ve vězení. Prostor k jednání jaksi nebyl žádný, když peníze byly krátce po zaplacení kupujícím ukradeny. Ani Policie je nenašla. Jediné co by v té chvíli pomohlo – tak kdyby se realitka k tomu postavila čelem a okradené klienty odškodnila (advokát byl jejich smluvní partner- v podstatě subdodavatel). Ale stanovisko realitky bylo: je nám to líto, řešte to jak chcete.
        Když si na serveru MĚŠEC najdete článek jiných poškozených s názvem UDĚLALI Z NÁS BEZDOMOVCE, tak je tam v diskusi i příběh naší rodiny. Z toho je patrné, jak k tomu všemu došlo. Pravda je taková: realitní kanceláře nabízejí všechno, ale neručí za nic. Dokud se toto nezmění, tak je prodej nemovitosti přes realitní kancelář HAZARD.

  2. Bohužel jsme se také zúčastnili prodeje nemovitosti přes RK Century 21-Reality 21. Po zkušenostech bychom tuto kancelář již nikdy nevolili. Byli jsme od začátku ubezpečováni o hladkém průběhu celé prodejní transakce, bohužel hladce proběhla jen platba provize z prodeje nemovitosti, kterou si samozřejmě RK zinkasovala pro jistotu hned na začátku celého obchodu a teď se pan Kouba – jednatel společnosti – tváří, že provizi získali oprávněně a že s panem advokátem Vlasákem vlastně nemají nic společného, tudíž jim provize patří právem. Jsme naprosto v šoku, co je v našem státě možné, co zákony umožňují, že se například nejdříve převede nemovitost na katastru nemovitostí a teprve poté dostane prodávající své peníze, tedy spíš nedostane v případě,že se obrátíte na RK Century 21. Jak je možné, že to nejde udělat pěkně z „ruky do ruky“?
    Proč peníze, které máte dostat za prodej nemovitosti, „obhospodařuje“ pochybný advokát, jak je možné, že není jištěn ještě dalším advokátem, v neposlední řadě nehorázné úroky, které jdou kamsi z advokátní úschovy, jak je tohle všechno možné? A za tím vším stojí obrovská RK Century 21 – Reality 21, která se Vám zaštiťuje bezpečným prodejem Vaší nemovitosti, ale už je jí jaksi jedno, že Vám pro bezpečný prodej nabízí jako člena jejich týmu advokáta, který Vás záhy na to okrade.

  3. Když to jde u cestovních kanceláří, kdy každý rok odevzdáváme nemalé částky do pojišťovny z ročního obratu pro případ insolvence, proč by takový zákon nemohl být i pro realitní kanceláře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto webové stránky jsou momentálně v přestavbě. Řada funkcí je nedostupná nebo jen v testovacím režimu.


Omlouváme se za možné potíže a děkujeme za pochopení