Realitní rádce radí začínajícím investorům s koupí nemovitosti

Dostáváme mnoho dotazů, zda je nyní vhodná doba pro koupi nemovitosti. Jak vlastně vytipovat investiční příležitost a jak postupovat při nákupu nemovitosti. Pojďme se na to tedy podívat krok za krokem.

Nejprve je nutné stanovit si, co od takové investice očekáváme. Zda chceme nemovitost koupit pouze z pohledu spekulanta – tedy dobře koupit a co nejrychleji a za co nejvíce prodat. V takovémto případě je potřeba počítat s náklady, které jsou spojené s nákupem a dále i následným prodejem nemovitosti (právník, úschova, provize, daně apod.), ale i s vynaloženým časem. U takovýchto spekulací se často počítá s výnosem okolo 25%.

Pokud kouká na investici investor z dlouhodobého hlediska, spokojí se s daleko nižším výnosem, ten však musí být pro něj zajímavější než jiné konkurenční investice. Obecně se dá říci, že by investora mohl uspokojit výnos 8% a více ročně. Nejlepší poměr ceny bytu a ceny nájemného lze nalézt u malého bytu.

Abychom mohli realizovat, dobrou investici. Ale i pro stanovení reálné prodejní ceny, je potřeba určit správně tržní cenu nemovitosti. Pro investici jsou vhodné menší nemovitosti. Nejdříve je potřeba zorientovat se v tom co vše se v dané lokalitě prodává a prodalo. Pokud realizujeme nákup přes RK, může nám být velice nápomocna při stanovení tržní ceny. Např. RE/MAX ČR si vede cenovou mapu o prodaných nemovitostech v okolí a dokáže Vám tak poradit průměrnou tržní cenu za m2. Tu může zvyšovat, např. jde-li o novostavbu či cihlovou stavbu, OV, 1. patro a výše s výtahem, orientace oken na jih nebo jihozápad, klidné místo, např. v blízkosti parku, nízké měsíční poplatky na služby, dům po rekonstrukci nebo udržovaný dům, byt po rekonstrukci, plastová okna apod. Protihodnoty naopak cenu nemovitosti snižují a to od 5% do cca 20 %. Také je potřeba počítat s náklady na případnou opravu či rekonstrukci. Ukážeme si příklad na bytu v Příbrami. Reálná tržní cena se pohybuje kolem 18.000 Kč za m2. Proto si představme byt 2+kk v Příbrami, 42 m2, 2. p. s výtahem (ok), panel (-10%), po rekonstrukci (+10%). Reálná cena takového bytu je 756.000,- (42*18.000). To by si měli uvědomit nejen investoři, ale i prodávající. Pokud totiž chtějí podobný byt jako je v příkladu prodávat např. o 100.000 Kč více, musí mít nejen klady, které takové ceně budou mluvit ku prospěchu, ale musí být také vhodně prezentován, aby nesplynul s těmi „průměrnými“.

Rádi byste koupili výhodně nemovitost? Kontaktujte autory webu – Evu Viktorinovou nebo Jana Kmentu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.